Bota

Stuhia e fortë shkëput anijen kroçerë nga ankorimi, brenda 870 pasagjerëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:07 - 17/09/22 |
Opi Nion

Krocera Viking Sea, e cila ndodhej në terminalin e lundrimit në Porto Corsini në Marina di Ravenna, theu ankorimet e saj dhe u largua nga pozicioni i saj për të stuhisë së fortë e konsideruar me intensitet absolutisht të jashtëzakonshëm. Anija me 870 pasagjerë në bord, u rikuperua falë ndërhyrjes, e cila zgjati 4 orë, nga kapiteni dhe shërbimet teknike detare (tërheqëse, pilotë dhe ankorime). Moti i keq, me reshje shiu dhe erëra që i kalonin 100 kilometrat në orë, krijoi shqetësime të ndryshme në bregdetin e Romagna-s dhe veçanërisht në zonën e Ravenës.

Viking Sea me një kapacitet maksimal prej 930 pasagjerësh nga ora 08:00 u ankorua rregullisht në terminalin e lundrimit në Porto Corsini. Autoriteti Portual i Ravenës ka bërë të ditur se ka ndërhyrë menjëherë kapiteni i portit dhe shërbimet teknike detare, duke i dhënë mbështetje anijes e cila është siguruar dhe monitorohet vazhdimisht. Nuk pati asnjë pasojë për pasagjerët. Viking Sea tashmë është riankoruar në pozicionin e tij dhe kur kushtet e motit ta lejojnë, do të largohet nga porti i Ravenës./Opinion.al

Pas