Bota

Studiuesit kinezë paralajmërojnë për një virus të ri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:48 - 30/06/20 |
Opi Nion

Një virus i ri gripi i gjetur në derrat kinezë është bërë më infektues për njerëzit dhe duhet të vëzhgohet nga afër në rast se bëhet një “pandemi” potenciale, tha një studim, megjithëse ekspertët thanë se nuk ekziston ndonjë kërcënim i menjëhershëm.

Një ekip studiuesish kinezë vërejtën viruset e gripit të gjetura te derrat nga 2011 deri në 2018, dhe gjetën një lloj “G4” të H1N1 që ka “të gjitha shenjat thelbësore të një virusi pandemik kandidat”, sipas shkrimit, botuar nga revista amerikane, Procedimet e Akademisë Kombëtare të Shkencave (PNAS).

Punëtorët e fermave të derrave gjithashtu treguan nivele të larta të virusit në gjakun e tyre, thanë autorët, duke shtuar se “monitorimi i ngushtë në popullatat njerëzore, veçanërisht punëtorët në industrinë e derrave, duhet të zbatohet urgjentisht.

” Studimi nxjerr në pah rreziqet e viruseve që kalojnë pengesën e specieve te njerëzit, veçanërisht në rajone me popullsi të dendur në Kinë, ku miliona njerëz jetojnë në afërsi të fermave, thertoreve dhe tregjeve.

Koronavirusi që shkaktoi pandeminë COVID-19 në mbarë botën besohet se ka origjinën nga lakuriqët e natës, në Kinën jugperëndimore dhe mund të jetë përhapur te njerëzit përmes një tregu në Ëuhan, ku u identifikua për herë të parë virusi.

Studimi i PNAS tha se derrat konsiderohen të rëndësishëm në gjenerimin e viruseve pandemike të gripit dhe kërkuan “mbikëqyrje sistematike” të problemit.

Kina ndërmori veprime kundër një shpërthimi të shpendëve H1N1 në 2009, duke kufizuar fluturimet hyrëse nga vendet e prekura dhe duke izoluar mijëra njerëz në karantinë. Virusi i ri i identifikuar në studim është një rekombinim i variantit H1N1 të 2009-s dhe një lloj bakteri që është përhapur dikur dhe gjendet tek derrat.

Por, ndërsa është i aftë të infektojë njerëzit, nuk ka rrezik të afërt të një pandemie të re, tha Carl Bergstrom, një biolog në Universitetin e Uashingtonit. “Nuk ka prova që G4 po qarkullon te njerëzit, pavarësisht 5 viteve ekspozim të gjerë,” tha ai në Twitter pas botimit të letrës./ Opinion.al

Pas