-Shëndeti

Studimi zbulon maskën më të mirë për t’u mbrojtur nga koronavirusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:40 - 19/08/20 |
Al Do

Një grup ekspertësh në parandalimin e infektimeve në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Karolinës së Veriut (SHBA) ka publikuar një artikull në revistën shkencore “JAMA Internal Medicine”, ku marrin në shqyrtim maskat për mbrojtjen nga Covid-19 dhe efikasitetin e tyre.

Sipas studimit të tyre, maskat që mbrojnë më shumë janë ato N95, me një efikasitet prej 95%.

Studiuesit arrijnë konkluzionin se këto maska jo vetëm janë më efikase, por zgjasin edhe më shumë sesa maskat kirurgjikale.

Megjithatë, studimit nënvizon se edhe maskat kirurgjikale, pavarësisht se nuk kanë 95% efikasitet, ndihmojnë shumë për parandalimin e infektimeve./ Opinion.al

Pas