Aktualitet

Stoku në ndërtim, ulen çmimet e apartamenteve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:00 - 24/10/15 |
b.f

TIRANË- Stoku i apartamenteve të pashitura dhe rënia e kreditimit ka sjelle ulje të çmimeve të apartamenteve. Sipas drejtuesve të agjencive imobiliare dhe specilaistëve të saj çmimet në unazën e vogel të kryeqtetit arrijnë deri në 1500 euro m2 nga 2500 euro m2 që ka qenë vite më përpara. Ndërsa në unazën e madhe të kryeqytetit apo zonat periferike çmimi arrin deri në 500 euro m2. Kushdo që dëshiron të blejë një apartament, tashmë mund të zgjedhë si në zonat qendrore të kryeqytetit edhe në periferi, pasi çmimet e tyre kane rende djeshem. Sipas agjencive imobiliare, 5 vitet e fundit në Tiraneëverehet një ulje deri ne 30 % e çmimit të apartamenteve. Zonat me te preferuara te kryeqytetit vijon te mbetet zonat brenda unazes se vogel, perfshire keto zonat e ish-blloku, zona pranë stadiumit “Qemal Stafa” dhe zona prane shkolles se Kuqe, çmimi I te cilave arrin deri në 1500 euro/ m2. /tvklan/

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas