Bota

Statusi neutral, Ukraina dhe Rusia drejt një marrëveshje?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:13 - 18/03/22 |
Opi Nion

Moska dhe Kievi janë “në gjysmë të rrugës” për të rënë dakord për çështjen e çmilitarizimit të Ukrainës ndërsa çështja e neutralitetit të Ukrainës është pika ku të dyja vendet janë më së shumti në një linjë në bisedimet për paqe.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax citon Medinsky të ketë thënë se ekipet negociuese kanë diskutuar garancinë që Ukraina nuk do të përpiqet më të bashkohet me aleancën ushtarake NATO.

Presidenti Vladimir Putin i tha dje presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan se cilat ishin Rusisë për një marrëveshje paqeje me Ukrainën.

Kryesorja midis tyre është një pranim nga Ukraina se ajo duhet të jetë neutrale dhe nuk duhet të aplikojë për t’u bashkuar me NATO-n. Këtë e ka pranuar tashmë edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Ka edhe kërkesa të tjera në këtë kategori, të cilat më së shumti duket se janë elementë për palën ruse. Ukraina do të duhej t’i nënshtrohej një procesi çarmatimi për të siguruar që ajo të mos ishte një kërcënim për Rusinë. Po ashtu do të duhej të kishte mbrojtje për gjuhën ruse në Ukrainë./Opinion.al

Pas