Aktualitet

Spitali Amerikan pranë blerjes së spitalit “Henry Dunant” në Greqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:18 - 19/10/18 |
b.f

 

Spitali Amerikan është shumë pranë blerjes së spitalit të madh “Henry Dunant Hospital në Greqi”. Lajmi është bërë publik nga portal greke “euro2day”, që bën me dije se Fondacioni Onasis dhe Spitali Amerikan  janë dy investitorët e vetëm që kaluan fazën e dytë të tenderit duke paraqitur ofertën e detyrueshme ndaj bankësn së Pireut që kërkon të shesë 100% të aksioneve të spitalit.

Portali grek citon burime prane personave qe ndjekin zhvillimin e tenderit, ndersa shton se kompani te tjera jane skualifikuar nga kjo mundesi.

Spitali Amerikan ështyë një investim i fondit amerikan te investimeve SEAF me pjesëmarrje te Agjensise Amerikane te investimeve OPiC, Bankes Europiane per Rindertim dhe Zhvillim (BERZH) si dhe fondit te pensioneve te Danimarkës.

Me poshte gjeni linkun e plote te lajmit te publikuar nga portali grek

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1643070/xekina-to-pazari-gia-errikos-ntynan.html

 

 

 

Pas