Aktualitet

Spitalet e mbushura, PD nxjerr videon: Tre orë në ambulancë, pret radhën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:42 - 08/11/20 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka denoncuar përmes një video tejmbushjen e spitalit infektiv dhe mungesën e kapaciteteve për të përballuar situatën Covid.

Duke publikuar videon e një qytetareje e cila prej tre orësh priste shtrimin e bashkëshortit të saj, Bardhi bën thirrje për marrjen e masave urgjente.

Në video qytetarja tregon se bashkëshorti ndodhet në autoambulancë dhe pret radhën e shtrimit në spital.

“Edi Rama nuk i fshihet dot përgjegjësisë për situatën e rënduar shëndetësore me mashtrime dhe sulme të pavërteta politike. Ai ka detyrimin t’u japë shpjegime familjarëve të pacientëve, që presin në ambulanca për të marrë shërbim shëndetësor.

Situata në spitalet Covid është e rënduar dhe në rënie të lirë. Qytetarët po mbahen me orë në ambulanca në pritje për të siguruar një shtrat në spitalet e tejmbushura. Askush nuk sqaron dot pse nuk është hapur ende spitali COVID 4, që sipas mashtrimit të Edi Ramës ka muaj që është gati.

Ky është fakti, të cilin Edi Rama po përpiqet ta shmangë me retorikë boshe, mashtrime dhe shpifje të pavlera politike. Sot është dita të merren masa urgjente për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve në nevojë.

Është koha për përgjegjshmëri, përkushtim ndaj shëndetit të qytetarëve dhe seriozitet maksimal në menaxhimin e situatës, sepse nesër është shumë vonë.

Dëshmia e sotme e një qytetareje në spitalin infektiv, e cila po pret prej disa orësh që bashkëshkorti të marrë ndihmën e parë. Ai ndodhet në ambulancë, pasi infektivi (COVID 1)  nuk ka vende”, shkruan Bardhi./Opinion.al

 

 

Pas