Politikë

Spiropali:Monika dhe Basha nuk mbajnë dezhurnin, trupat s’janë nën rrënoja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:18 - 21/05/20 |
el ida

Ministrja e Shtetit për marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali  ka folur me tone të ashpra në Kuvend, ndërsa iu drejtua opozitës-jashtëparlamentare dhe mbështetjes ndaj protestave të artistëve e aktivistëve për Teatrin.

Sipiropali tha se opozita jashtëparlamentare, mund të jetë e vetmja opozitë në botë që i ikën betejave elektorale, ndërsa shtoi se tashmë kanë refuzuar të marrin pjesë edhe në tryezën për Reformën Zgjedhore.

Sipas Spiropalit, protesta e tyre mund të quhet protesta e kafshimit të veshit, referuar deklaratës së kryetares së LSI, Monika Kryemadhi, teksa shtoi se ata jo vetëm që nuk kanë kulturë, por nuk dinë ku lidhet gomari.

“Është e disata herë që bëhet ky debat në këtë kuvend dhe meqë jemi në një periudhë teatrale ka filluar të ngjajë me atë shprehen e Shekspirit: Një gjë pa emër.

Sepse as po mundemi të ulemi në tryezë të nxjerrim disa konkluzione sepse ikin, gjejnë të gjitha rastet të ikin nga ajo tryezë. Në 2017 ishte çadra në 2019 ikën se pushteti i krimit dhe i drogës nuk i jepet mundësia të shpalosnin. Basha në krye të asaj partie dhe opozita vetëm i ka ikur betejave elektorale. Më thoni një parti opozitare në botë që nuk do të afrojë datën e zgjedhjeve? Tani ikën nga tryeza sepse u prish Teatri Kombëtar. Ajo që ndodhi ishte që nga një protestë me ndjeshmëri qytetare, ata e kanë kthyen në një skenë, ku Monika luan rolin e Penelopës, ai tjetri, Basha atë Odiseut, dezhurnin nuk po dinë ta mbajnë, trupat e tyre nuk janë nën rrënoja. Kjo është qesharake për të gjithë. Për këto vija që nuk dinë ku i vendosin e  venë ngjyrë sipër, nuk po dinë ku t’i mbajnë dhe po braktisin një tryzë shumë të rëndësishme. Disa zëra flasin këtu si e ëma e Zeqos në majë të thanës. Kush ju ka dhënë të drejtën që në këtë folotre të flisni me gjuhë rrasiste?

Ata që kanë dhënë shpirtin për atë teatër janë dakord për ndërtimin e një të riu, Jo teatri jonë një furrik e ai i Maqedonisë një teatër gjigant. Pse të mos kemi ne një teatër kombëtar dinjitoz? Po hyjni pak më thellë këtij debati. Gjuha që ju përdorët eshtë ajo e një qytetari të padenjët. Shpifje që godasin vlerat e kombit. E patë se si ju vërsulën atyre regjisorëve  e artistëve që nuk mendojnë si ata. Guxuan deri aty këtë atë dashuruar me mendimin ndryshe të sulmonin edhe Ismail Kadarenë, me gjuhë të fëlliqur, duke bërë gjyqe popullore. Po ç’janë këta mo, gardistë të kuq janë këta, këta qenkan mbrojtës të revolucionit kulturorë? Jo kulturë nuk kanë ata , po nuk dinë ku lidhet gomari. Protesta e tyre mund të quhet protesta e kafshimit të veshit. Këta nga ajo që shiten e blihen çdo ditë, kujtojën se të gjithë ata që janë për një Teatër të ri, janë të shitur.“, tha Spiropali./Opinion.al

Pas