Bota

Spanja shënon viktimën e dytë me linë e majmunëveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 30/07/22 |
Opi Nion

Spanja ka shënuar vdekjen e dytë nga lia e majmunëve të shtunën, në atë që mendohet të jetë vdekja e dytë në Evropë nga sëmundja dhe vetëm e treta jashtë Afrikës në shpërthimin aktual.

Spanja kishte raportuar vdekjen e saj të parë të premten, pak pasi edhe Brazili konfirmoi vdekjen e parë jashtë kontinentit afrikan në valën aktuale të sëmundjes, raporton Reuters.

Sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë nga 22 korriku, vetëm pesë vdekje ishin raportuar, të gjitha në rajonin afrikan. OBSH të shtunën e kaluar e shpalli shpërthimin e lisë së majmunëve emergjencë shëndetësore globale.

Pas