Aktualitet

SPAK sekuestron dy prona të ish-gjyqtarit të Gjykatës së Lartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:19 - 17/12/21 |
Opi Nion

SPAK ka vënë nën hetim ish-gjyqtarin e Gjykatës së Lartë Admir Thanza i cili akuzohet për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë. Gazetarja e Klan News, Glidona Daci, raporton se me vendim të Gjykatës së Posaçme, ish-gjyqtarit i janë sekuestruar dy pasuri, një apartament dhe një garazh, pasi nuk i justifikonte me burime të ligjshme.

Thanza është shkarkuar nga Vettingu pikërisht për probleme me justifikimin e pasurisë. Po ashtu gjatë hetimit administrativ nga ana e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit rezultoi që ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë të kishte fshehur edhe një dënim të marrë në Itali për vjedhje. Dënimi ishte me 40 ditë burg që më pas i ishte konvertuar.

Gjatë përballjes me KPK, ishte Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit që e relatoi faktin që Admir Thanza ishte i dënuar në shtetitn Italian. Ai e ka pranuar si fakt por në atë kohë deklaroi se ka marrë përsipër dënimin për kunatën e tij. Thanza është gjyqtari i katërt që është nën hetim nga SPAK për fshehje të pasurisë.

Pas