Te Fundit

Spaho i recitoi Ramës, 5 anarkitë e Nolit për Zogun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:16 - 22/10/15 |
b.f

 

“Rroftë Ahmet Zogu, rroftë shakaxhiu i përparimit, brez pa brezi u kujtoftë, Si stërnipi i Nastradinit”. Kjo është ligjërata e famshme “Shakaxhiu i përparimit” që Noli i këndonte Ahmet Zogut pothuaj 90 vite më parë. Groteskun të cilin e solli sot në sallën e kuvendit deputeti i opozitës Edmond Spaho, duke ia atribuar këtë herë parodinë kryeministrit Edi Rama të cilin. Ajo që të bën përshtypje është se koha në të cilën Noli shkroi poezinë i përket viteve të para të shtetformimit shqiptar. Shtet i cili hasej me problematika të thella politika, ekonomike dhe sociale dhe vetë Noli i referohet 5 anarkive te regjimit të kohës: asaj fetare, sociale, morale, patriotike dhe anarkisë së idealeve: Sot pas 90 viteve na e lind e drejta të pyesim, a po vuan Shqipëria nga të njëjtat anarki që Spaho i këndoi në foltoren e Kuvendit kryeministrit Rama?!

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas