Kryesore

Sot takimi i 8 mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri, çfarë pritet të ndodhëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:30 - 20/06/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme, do të zhvillohet në Prishtinë mbledhja e tetë mes qeverisë së Kosovës dhe qeverisë së Shqipërisë.

Ky takim vjen pas mbledhjes së dy qeverive në Elbasan. Takimi i dy qeverive do të drejtohet nga dy kryeministrat e vendit, Albin Kurti dhe Edi Rama, nga ku priten te nënshkruhen edhe disa marrëveshje.

Ashtu siç mund të shihni edhe në agjendën e mëposhtme, mbledhje pritet të nisë në orën 11:15 dhe në fund të saj të dy kryeministrat do të mbajnë një konferencë për shtyp.

Agjenda:

10:45-Mbërritja e delegacionit të Qeverisë së Republikës së Shqipërisë

Vendi: Hotel Garden, Prishtinë

11:00-Mbërritja e Sh.T. Edi Rama, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë

11:15-Hapja e sesionit plenar të mbledhjes së dy Qeverive Kosovë – Shqipëri

Fjalë e Sh.T. Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës (10 min)

Fjalë e Sh.T. Edi Rama, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë (10 min)

Fjalë të shkurtra nga anëtarë të dy kabineteve për të parashtruar çështjet kryesore dhe marrëveshjet për nënshkrim

12:20-Prezantim me pjesëmarrjen e Sh.T. Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës dhe Sh.T. Edi Rama, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë

Infrastruktura portuale dhe hekurudhore kombëtare në funksion të tregut të përbashkët kombëtar dhe katër lirive ekonomike: Projekti i Portit të ri tregtar në Porto Romano, integrimi me hekurudhën Durrës – Prishtinë, dhe Porti i Thatë në Kosovë.

Prezantimi bëhet nga z. Eric SMIT, Drejtor, Royal Haskoning DHV

12:30-Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve ndërqeveritare

12:45-Konferencë e përbashkët për shtyp e Sh.T. Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës dhe Sh.T. Edi Rama, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë

Pas