Aktualitet

Sot hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese kundër COVID-19 në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:44 - 24/12/20 |
Opi Nion

Teksa pandemia COVID-19 vijon të shkaktojë viktima në vendin tonë, autoritetet shëndetësore kanë ashpërsuar masat kufizuese.

Ashtu siç u paralajmërua pak ditë më parë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, sot hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese kundër COVID-19.

Nga dita e sotme, ora policore do të jetë prej orës 20:30 – 06:00 kjo masë do të jetë  në fuqi deri më 4 janar kur do të rikthehet sërish fasha e orarit të lëvizjes 22:00 ne 06:00.  Të gjithë ata persona apo biznese që thyejnë këtë masë kufizuese do të gjobiten sipas aktit normativ.

Gjithashtu nga sot mbyllen dhe shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet për pushimet e dimrit dhe do të rihapen më 11 janar.

Në vendin tonë, në raportimin e fundit të ministrisë së Shëndetësisë u njoftua se në 24 orë u regjistruan 503 raste të reja dhe 6 humbje jete. Nga fillimi i pandemisë e deri më tani numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në  54,317 mes të cilëve 1117 persona kanë humbur jetën./ Opinion.al

Pas