Aktualitet

Sot “dita pa makina”, rrugët ku s’do të lejohet qarkullimi i automjeteve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:47 - 22/09/21 |
Opi Nion

Këtë të mërkurë Bashkia e Tiranës ka rikthyer nismën “Dita pa Makina” në kuadër të “Javës Europiane të Lëvizshmërisë”. Kjo nismë synon ndërgjegjësimin e qytetarëve që të shmangin të paktën për një ditë përdorimin e automjeteve të tyre, të cilat janë edhe ndotëset kryesore të ajrit.

Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit dhe Policinë Bashkiake, ka marrë masat për kufizimin e qarkullimit të automjeteve nga ora 08:00 deri në orën 14:00, në disa prej rrugëve të kryeqytetit.

Kufizimi i qarkullimit të automjeteve do bëhet;

-Rruga “Luigj Gurakuqi”, duke filluar nga kryqëzimi me rrugën “Xhorxh Bush” deri në sheshin “Avni Rustemi”.

-Rruga “Kostandin Kristoforidhi” deri në kryqëzimin me rrugën “Luigj Gurakuqi”.

-Qarkullimi i mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të vazhdojë normalisht në segmentet rrugore sipas pikës 1.

-Qarkullimi i mjeteve të tjera do të vazhdojë në segmentet e mëposhtme: Rruga “Xhorxh Bush”-Rruga-Barikadave”, Rruga “Hoxha Tahsim”,- “Rruga “Tefta Tasho Koço”

Qarkullimi i mjeteve të transportit publik linja-Porcelan-Qendër-do të devijojë në sheshin “Avni Rustemi” dhe do të stacionohet pranë tij./Opinion.al

Pas