Kryesore

Soreca takon kreun e SPAK: Element i rëndësishëm i Reformës në Drejtësi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:48 - 18/03/21 |
Opi Nion

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, është takuar me kreun e SPAK, Arben Kraja dhe atë të FBI-së në Shqipëri Aida Hajnaj.

Në një postim në rrjetet sociale, Soreca shkruan se në këtë takim është diskutuar mbi rëndësinë e vazhdimit të punës në strukturat e SPAK dhe FBI, me intensitet dhe angazhim maksimal.

ambasadori thotë se  BE do të ofrojë mbështetjen e saj për SPAK, duke e konsideruar atë si një n ga elementët më të rëndësishëm të Reformës në Drejtësi.

Postimi i plotë i Luigi Soreca:

“U takova sot me Shefin e SPAK, Arban Krajën dhe drejtoreshën e FBI, Aida Hajnaj, ku diskutuam për arritjet e deritanishme të SPAK dhe procesin transparent të rekrutimit për hetuesit e FBI. Është e rëndësishme të vazhdohet me të njëjtën intensitet dhe angazhim, duke pasur parasysh pritjet e mëdha në SPAK, si dhe për të vazhduar dhënien e rezultateve. Unë theksova rëndësinë e ecjes përpara me trajnimin dhe emërimin e shpejtë të hetuesve. Gjithashtu ritheksova se BE është e gatshme të vazhdojë ofrimin e mbështetjes dhe ndihmës së plotë për SPAK si një nga elementët kryesorë të Reformës në Drejtësi”./ Opinion.al

Pas