Aktualitet

Soreca: SPAK ka ndryshuar lojën, frika ka kaluar në anën tjetër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:59 - 20/12/21 |
Opi Nion

Ambasadori i BE-së në vendin tonë, Luigi Soreca tha se frika që prokurorët dhe gjykatësit për të ndëshkuar politikanët për shkak të trysnisë dhe presionit që ata bënin, ka kaluar.

Soreca u shpreh se SPAK ka ndryshuar tërësisht lojën dhe sipas tij, janë parë hapa inkurajues.

Një bilanc i fortë po ndërtohet sa i përket ndjekjeve penale e dënimeve në çështje penale të nivelit të lartë. Shikojmë që SPAK është pjese e një numri në rritje e ekipeve të përbashkëta të hetimeve me agjenci të BE por dhe me shtetet anëtare të BE-së. Një gjë është e sigurt pavarësisht se me ngadalë, frika ka kaluar në anën tjetër, sepse frika ishte në anën  e prokurorëve dhe gjyqtarëve të cilët në vetvete ishin nën trysninë e politikanëve e kriminelëve. Por frika tashmë gjithnjë e më shumë po kalon në anën tjetër tek ata që kanë nisur ta kuptojnë që mund të mos jenë më të mbrojtur, që edhe ata si çdokush tjetër në Shqipëri do duhet të përballen me drejtësinë, dhe SPAK e ka ndryshuar tërësisht lojën, është thelbësore të ruajmë fokusin të përqendruar sidomos në çështje që kanë të bëjnë me korrupsionin e nivelit të lartë, këtu kemi parë hapa inkurajues”-tha Soreca./Opinion.al

Pas