Aktualitet

Sondazhi/PD: 88% e shqiptarëve mendojnë se hendeku i pasurisë është thelluarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:15 - 25/06/22 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka ngritur shqetësim lidhur me tendencën e qytetarëve shqiptarë për të jetuar jashtë vendit. Duke ju referuar një sondazhi sondazh vjetor të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, PD shprehet se shqiptarët nuk shohin alternativë veç emigrimit.

Sekretarja për organizatat partnere në PD, Megi Balliu gjatë një deklarate tha se sondazhi gjithashtu konsiston që 88 përqind e shqiptarëve mendojnë se hendeku i pasurisë është thelluar.

Deklarata e plotë

42 përqind e shqiptarëve kërkojnë të emigrojnë.

Shifra alarmante vjen nga Barometri i Ballkanit, një sondazh vjetor i Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal. Vendimi për të ikur kuptohet më qartë, po të vëresh një tjetër shifër të sondazhit. 88 përqind e shqiptarëve mendojnë se hendeku i pasurisë është thelluar.

Pasi kanë humbur ‘luftën e klasave’, shqiptarët nuk shohin alternativë veç emigrimit.  Partia Demokratike dëshiron të theksojë edhe njëherë rrezikun e shpopullimit të vendit. Të gjithë treguesit, të gjitha sondazhet, e dëshmojnë këtë.

Përsëritja e faktit dhe mesazhit nga opozita nuk bëhet për qëllime të tjera, por veç një arsye: një Shqipëri e boshatisur përbën një emergjencë kombëtare.

Kjo kambanë bie për ata që kanë veshë! Me sa duket, jo për qeverinë, që bën veshin e shurdhër. Ata shohin oborrin e tyre dhe thonë: qentë le të lehin, karvani të bëjë përpara! Ne shohim karvanin e njerëzve që ikin dhe një Shqipëri në rrezik.

 

Pas