Aktualitet

Sokrati i bërtiste Jonidës në telefon: Pse më tradhëton?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:34 - 17/08/16 |
root

Biznesmeni 65­vjeçar, siç kanë dëshmuar personat që e njihnin, javët e fundit shfaqej i acaruar dhe i mërzitur, teksa tregonte se kishte një shqetësim. Një shqetësim, të cilin, me sa duket qartazi, nuk ia kishte shprehur askujt, por që kishte nisur ta ndante me partneren e tij, Jonida Çanaku. Dhe bërja prezent e dyshimeve që 65­vjeçari kishte për të dashurën 36 vjet më të re, kishte sjellë, me sa duket, edhe acarimin e marrëdhënieve në çift deri në krim.

Biznesmeni i farërave bujqësore, Sokrat Shani, 65 vjeç, mbyti të dashurën e tij, Jonida Çanaku, 29 vjeçe, tri ditë më parë. Krimi ndodhi pasi biznesmeni dhe e dashura u takuan e qëndruan së bashku në shtëpinë që motra e Sokrat Shanit kishte në Golem të Kavajës.

Aty biznesmeni mbyti të dashurën, ndërsa të nesërmen, më 15 gusht, në orët e mëngjesit, vrau veten në banesën e tij, në fshatin Krutje, në Lushnjë. Duke qenë se dy protagonistët e lidhjes kanë vdekur, versioni i ngjarjes është mësuar nga dëshmitarët.

Disa foto të publikuara dje nga Policia tregojnë Jonida Çanakun në shtratin ku u gjet e vdekur. Ajo është e zhveshur, ndërsa autori duket se e ka torturuar, pasi viktima ka shenja dhune në gjoks dhe në grykë, si dhe në shpatullën e majtë.

DËSHMITË PËR MOTIVIN

Burime nga Prokuroria e Lushnjës kanë thënë dje për gazetën “Panorama” se familjarët e viktimës Sokrat Shani kanë shpjeguar se kanë qenë në banesë në katin e parë kur kanë dëgjuar një krismë arme, rreth orës 06:00­06:30 dhe kur kanë shkuar në dhomën ku banonte Sokrati, kanë konstatuar se ishte i shtrirë dhe gjakosur në fytyrë.

Sipas Prokurorisë së Lushnjës, të afërmit shpjeguan se Sokrat Shani prej disa vitesh ka pasur lidhje dhe ka bashkëjetuar me shtetasen Jonida Canaku, lidhje kjo e njohur prej familjarëve të të dyja palëve.

“Prej disa kohësh, kur viktima, Sokrati, fliste në telefon, ata thonë se kanë dëgjuar që debatonte me Jonidën, duke u shprehur ‘pse më tradhton etj.’”, kanë thënë burimet e hetimit.

Sipas tyre, hetimi është duke vazhduar me qëllim sqarimin e rrethanave të ngjarjes, ndërsa deri tani, duket se nuk ka pasur dhe nuk ka ndonjë fakt konkret në lidhje me 29­vjeçaren Jonida Çanaku.

Hetuesit dyshojnë se 65­vjeçari mund të jetë fiksuar te ndonjë tradhti hipotetike nga e dashura 36 vjet më e re, për shkak të diferencës së moshës.

Burimet e hetimit bëjnë me dije se deri tani nuk ka dalë në dritë ndonjë fakt apo provë konkrete që ta mbështesë këtë pretendim të shfaqur nga të afërmit e Sokrat Shanit apo edhe nga vetë ai.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas