-Teknologji

‘Smart Screenshot’, e reja nga Google


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:51 - 20/09/19 |
xhu lia

Gjigandi Google ka prezantuar versionin më të ri të “Smart Screenshot”, e cila vjen si një risi për mënyrën e kërkimit elektronik.

Diçka e tillë vjen si një zëvendësim të “Edit & Share Screenshots”  dhe kërkimin manual, si gjetja e të dhënave duke përdorur disa fjalë kyçe, me një fotografi të çastit.

Përmes këtij opsioni të ri bëhet njohja optike e karakterit, ose bëhet e mundur gjetja e fotove të ngjashme me të nga ana vizuale.

“Google Lens” është pjesa më e rëndësishme për të kërkuar qoftë dhe për kartën e kreditit.

“Lens” merr gjithçka që është fotografuar dhe pasi të gjitha detajet kalojnë nëpër një analizë të mirëfilltë algoritmike dhe Google brenda pas sekondash liston të dhënat që arrin të dekodojë nga shkrepja e bërë.

Motori i kërkimit në këtë mënyrë arrin të gjejë informacionin pa u lodhur për të gjetur fjalën kyçe me vetëm një shkrepje të momentit. Por duket se kjo metodë e re e krijuar nga Google ka dhe efekte anësore, pasi me këtë mënyrë kërkimi të dhënat tona personale rrezikojnë nga momenti në moment./Opinion.al/

Pas