Bota

Skllavëria moderne rritet me 10 milionë njerëz në pesë vjet, ja faktorët që ndikuanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 12/09/22 |
Opi Nion

Skllavëria moderne është një sfidë në rritje për shkak të konflikteve të armatosura, ndryshimeve klimatike dhe pandemisë globale, thotë një raport i ri i OKB-së.

Vlerësimet e Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) tregojnë se 50 milionë njerëz ose një në çdo 150 njerëz të gjallë janë të bllokuar në punë të detyruar ose martesa të detyruara. Kjo shifër është afro 10 milionë më shumë se numri i tij nga pesë vjet më parë.

Organizata Ndërkombëtare e Punës tha se fakti që gjërat po përkeqësoheshin ishte “tronditës”.

“Asgjë nuk mund të justifikojë vazhdimësinë e këtij abuzimi themelor të të drejtave të njeriut,” tha drejtori i përgjithshëm i ILO, Guy Ryder.

“Ne e dimë se çfarë duhet bërë, nevojitet një qasje gjithëpërfshirëse. Sindikatat, organizatat e punëdhënësve, shoqëria civile dhe njerëzit e zakonshëm kanë të gjithë role kritike për të luajtur.”

Organizata e punës e OKB-së thekson se skllavëria nuk kufizohet vetëm në vendet e varfra larg botës perëndimore, por më shumë se gjysma e të gjithë punës së detyruar ndodh në vendet më të pasura me të ardhura të mesme apo të larta.

Dhe, si puna e detyruar, ashtu edhe martesa e detyruar, llogaritet si skllavëri moderne pasi janë të dyja situata ku personi nuk mund të largohet “për shkak të kërcënimeve, dhunës, mashtrimit, shpërdorimit të pushtetit ose formave të tjera të detyrimit”.

Rreth 27.6 milionë njerëz janë në punë të detyruar, duke përfshirë 3.3 milionë fëmijë.  22 milionë njerëz të tjerë vuajnë nga martesa të detyruara, shumica prej tyre gra dhe nën moshën 15 vjeç./Opinion.al

Pas