Kryesore

Skemë evazioi fiskal me inceneratorët,Kryemadhi:Pensionistët blenë kompani 30mln$Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:24 - 04/07/22 |
Opi Nion

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka bërë publike sot fakte të reja që gjenden në dokumentet në të cilat ajo do i depozitojë në SPAK si prova të reja për skandalin me kompanitë e përfshira në inceneratorin e Tiranës.

Ajo zbuloi edhe skemën e evazionit fiskal me inceneratorët duke treguar rastin e dy pensionistëve 94 dhe 95-vjeçarë që kanë blerë një kompani që kushton 30 milionë dollarë.

Ka blerje korruptive, të ndara në fatura të vogla, nuk blihet ne llogari bankare që lëvizja financiare mos bëhet me llogari bankare por kesh, e shitja nga fruta ekzotike në beton është bërë me pagesë bankare por pagesat bankare nuk janë kryer. Përveç se pagesat nuk kryhen, kompanitë që kanë bërë blerje marrin e rimbursimin e TVSH.

Pse nuk reagon shteti?

Se kjo gjë bëhet në bashkëpunim me qeverinë dhe institucionet që janë të lidhura drejtpërdrejt. Janë 9 kompani, Ymeraj, Murati, Frangaj, për të humbur gjurmët, kompanitë shiten në persona të tjerë, pra blej fruta shit zhavor, blej ujë e shit hekur.

Këta dy pensionistë kanë blerë biznese me 30 milionë dollarë. Gjithë ky evazion fiskal sot që bëjmë denoncimin kompania nuk gjendet. E njëjta gjë ndodh dhe me kompanitë e evazionit fiskal”- tha Kryemadhi.

Pas