Aktualitet

SKANDALI/ Tenderi i sigurisë së bregdetit i jepet dyqanit të celularëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:44 - 07/11/15 |
b.f

TIRANË- Auditimi i Kontrollit të Lartë të Shtetit në Ministrinë e Mbrojtjes ka zbuluar detaje të padëgjuara më parë në kryerjen e tenderave nga kjo ministri. Në ministrinë e drejtuar nga Mimi Kodheli, gjigandi amerikan i teknologjisë ‘Lockheed Martin’ mund të zëvendësohet me një të rënë të lapsit me një  dyqan që shet celulare në rrugën e Durrësit.

Sipas materialit që KLSH i ka drejtuar ministres së Mbrojtjes Kodheli dhe që është siguruar nga Klan, bëhet e ditur se tenderi për blerje furnizim instalim dhe vënie në punë të Sistemit të Integruar të Vëzhgimit të Hapësirës Detare, zhvilluar në vitin 2014 me një vlerë gati 1 milion euro, është  plot me probleme dhe gafa nga me  ordineret. Kështu, përveç faktit që ky tender konsiderohet si i “klasifikuar” pra i mbyllur, kur deri një vit më parë në Qeverinë paraardhese ai ishte i hapur,  procedura e ndjekur ka skualifikuar që në krye të heres kompanine gjigande  amerikane “Lockheed Martin”. Kjo kompani madje e ka ndërtuar këtë system, dhe do i jepte më shumë garanci e besueshmeri vijimit të punimeve.

Por “Lockheed Martin” nuk është thirrur fare në këtë procedure tenderimi. Aspak bindës dhe me nuancë korruptive është edhe percaktimi i shumës limit për këtë tender, 85 Million lekë pa TVSH ose ka gati një Million USD kur vetë Lockheed Martin për  të njëjtin shërbim me parë ka ofruar 220.000 dollarë pra gati katër herë më pak.  Por nuk mjafton mos-thirrja per oferte e gjigandeve amerikane te Lockehed, por Fitues i tenderit që do të ketë në kontroll të gjithë sistemin e vëzhgimit të hapësires detare, është shpallur “Idea Tel”, sh,p,k që nuk është asgjë tjeter veçse një dyqan që ofron shitje celularesh në rrugën e Durrësit në Tiranë.

Pikërisht përzgjedhja në mënyre kaq te dyshimte te operatorit fitues per nje pune kaq specifike dhe delikate ku me pare operonin  kompani qe bejne të njëjtën punë në Amerikë e pothuajse gjithe Botën, por që për ministren Kodheli mund të bëhet edhe nga një dyqan celularësh, ka sjelle edhe problem ne zbatimin e saj. Sipas të njëjtit raport të KLSH, kompania fituese ose më mirë dyqani i celulareve të Rrugës së Durresit, Ideal Tel, ka vonuar në zbatimin dhe dorëzimin e punimeve. Për këto vonesa KLSH e detyron operatorin të ktheje mbrapsht në formën e dëmshpërblimit një shumë prej më shumë se 4 milionë lekësh.

Por raporti i KLSH për kontrollin në Ministrinë e Mbrojtjes zbulon se përveç skandalit që një dyqan që shet celulare është përzgjedhur për të vëzhguar sistemin e hapësirës detare, për rikonstruksionin e godinës së Ministrisë së Mbrojtjes me nje fond limit prej gati 800 million lekesh, ministria e drejtuar nga Mimi Kodheli perzgjedh serish me procedure të mbyllur një operator që në QKR rezulton të jetë një kompani pastrimi dhe punëtoret e deklaruar të saj, rezultojne të quhen ‘fshesarë’. /tvklan/

 

KOMENTO (5)

Shkruaj nje koment

  1. Mos u genjeni cuna! Ideatel mund te jete nje dyqan te rruga e Durresit por firma qe ka fituar tenderin eshte firma qe u jep sinjalin ne te gjithe Shqiperine Bankave dhe filialeve te tyre. Nuk mendoj qe ato do ishin aq budallenj qe ti besonin firmes Ideatel kalimin e te gjitha transaksioneve qe behen dite per dite! Shpesh here behet shume zhurm per asgje! Per rikonstruksionin nuk flas se nuk kam informacion!

  2. Krye prokurori nuk e dim ça detyre ka..qe kto bastardet abuzojne vjedhin djersen dhe gjakun e shqiptareve si.pa te keq. Le te shoh prokurori lajmet nje her edhe nga Rrumania se ça po bon kryeprokurorja femer ..atje..

  3. Po mire mo, kjo opozita nuk i sheh keto? Apo thjesht 1 konference shtypi dhe kalon? Nqs jane sic thuhet me lart ti vënë drunë ketyre.

Pas