Kryesore

Skandali me të dhënat/“e-Albania” do të privatizohet? Ja si përgjigjet Balluku


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:04 - 29/12/21 |
Opi Nion

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku ka folur lidhur me skandalin e publikimit të të dhënave të qytetarëve shqiptar.

Ndërsa në ndaljen për mediat ajo u pyet nga gazetarët edhe rreth një lajmi që po qarkullon, për një privatizim të e-Albania.

Ministrja Balluku e ka mohuar këtë gjë, duke u shprehur se platforma me të dhënat personale të shqiptarëve nuk do të menaxhohet nga një kompani private.

Nëse është një lajm që qarkullon është i rremë, nuk ka një plan të tillë, të dhënat personale një pjesë e tyre janë kthyer në një lojë në telefonin e shumë personave. Nuk ka asnjë plan të tillë, kryeministri Rama e ka bërë me dije që në muajin janar kemi kërkuar mbështetjen e një kompanie të huaj, “General Jones Group”, e cila e ka një prezencë në Shqipëri, në marrëveshje me OST. Në ditët e para të janarit përfaqësues të saj do të jenë në Shqipëri për të nisur një analizë të thellë”,-tha Balluku./Opinion.al

Pas