Bota

S’ka pengesa për nisjen e avionëve rusë në Kabul/Rusia: Evakuojmë afganët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:50 - 21/08/21 |
Opi Nion

Rusia është e gatshme të ofrojë shërbime të aviacionit civil rus për të siguruar evakuimin e qytetarëve afganë, përfshirë gra dhe fëmijë.

Lajmi është dhënë nga ministri i Punëve tё Jashtme tё Rusisë Sergei Lavrov dhe është publikuar në faqen zyrtare në “Facebook” të ambasadës ruse në Shqipëri.

Ndër të tjera në deklaratë thuhet se pёr sa i pёrket mundesisё sё pranimit tё refugjatëve nga Afganistani nё Rusi, ky shtet do të udhëhiqet nga detyrimet e tij ndërkombëtare në fushёn humanitare.

Deklarata e ambasadës ruse në Shqipëri:

Për mundësitë e rusisё pёr evakuimin e qytetarëve afganë që dëshirojnë të largohen nga vendi i tyre (nga brifingu i përfaqësueses zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë znj. Maria Zakharova, Moskë, mё 19 gusht 2021)

“Duke u nisur nga situata qё po vezhgohet tani pёr tani në aeroportin e Kabulit dhe paaftёsia e një serё shtetesh perëndimor tё organizojnё evakuimin e diplomatëve, ushtarakeve dhe civilëve të tyre nga Afganistani, pa përmendur afganët që bashkëpunuan me ta dhe familjet e tyre që duan të largohen nga vendi, por nuk e kanё një mundësi të tillë, ne do tё donim tё informonim si mё posht vijon.

Me qellim parandalimin e përkeqësimit tё situatës humanitare në Afganistan, ne jemi të gatshëm të ofrojmë shërbime të aviacionit civil rus për të siguruar evakuimin e çdo numri të qytetarëve afganë, përfshirë gratë dhe fëmijët, drejt vendeve të huaja që do tё tregojnë interes për t’u pritur dhe akomoduar.

Siç na siguruan përfaqësuesit e autoriteteve të reja në Afganistan, nuk ka pengesa parimore për mbërritjen dhe nisjen e avionëve rusë nё/nga Kabuli. Siguria e avionëve, ekuipazheve dhe pasagjerëve është e garantuar”.

Pёr sa i pёrket mundesisё sё pranimit tё refugjatëve nga Afganistani nё vendin e vet, Rusia do të udhëhiqet nga detyrimet e saj ndërkombëtare në fushёn humanitare, deklaroi Ministri i Puneve tё Jashtme tё Federates Ruse z. Sergei Lavrov./Opinion.al

Pas