Kryesore

Situata në rajon/Rama:Simptoma të rrezikshme,Rutte:Është rritur ndikimi i Rusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:50 - 10/11/21 |
Opi Nion

I pyetur nga gazetarët për faktorin destabilizues në Ballkan, kryeministri Rama, tha se kjo gjë nuk sjell të mira edhe për ata.

Gjatë fjalës së tij, në konferencën e përbashkët, me kryeministrin holandez, Rama u shpreh se ajo që po ndodh në rajon ditët e fundit nuk “janë shenja të mira”.

Pyetja: Do doja të dija se çfarë duhet të bëjë BE dhe vendet e rajonit për të ruajtur stabilitetin këtu? Analizat tregojnë se mund të ketë “shpërthim” të ri të mundshëm në rajon.

Besoj se të gjithë në Ballkan, edhe ata që perceptohen si faktor me një kapacitet destablizues, e kanë kuptuar se destabilizimi nuk sjell asnjë të mirë dhe për ata. Lufta në Ballkan nuk është mësim që e kemi marrë nga librat, por e është e jetuar, dikush duke qenë i përfshirë direkt dhe dikush në mënyrë indirekte. Këto janë simptoma të rrezikshme dhe duhen marrë me seriozitet. Duhet të krijojmë hapësira për t’i dhënë mundësi të rinjve që mbarojnë shkollën e mesme në të gjithë vendin, që të kenë mundësi që mos të ikin jashtë për të studiuar. Këtë BE po e bën për veten e tij. Është krijuar një mundësi për universitetet që të lidhen me njëra-tjetrën. Nuk është një vizitë në dy vende, por në një rajon që e ka të nevojshëm që të ndihet pjesë e vëmendjen dhe interesit të komunitetit europian. Holanda është një nga yjet më të shndritshëm në flamurin e Europës”,-tha Rama

Rutte më tej tha se ka një influencë në rritje të Kinës dhe të Rusisë.

Sa i përket nismës së “Ballkanit të Hapur”, jemi në favor të integrimit. Është i hapur për Malin e Zi, Bosnjën dhe Hercegovinën, pasi bëhen që të punohet për hapat e mëtejshëm për në BE. Jam vërtetë i shqetësuar për Bosnjë Hercegovinen pasi serbët e Bosnjës po shkelin hapur marrëveshjen. Me Ramën që është një shembull i mirë, që është i respektuar në gjithë rajonin, është aktiv që të sigurojë që Rajoni të mbështet sa më i stabilizuar që të jetë e mundur. Ka një influencë në rritje të Kinës dhe të Rusisë”,-tha Rutte.

Pas