Aktualitet

“Situata e pandemisë drejt një katastrofe”, Meta letër Manastirliut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:39 - 28/10/20 |
Al Do

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër ministres së Shëndetësisë,  duke marrë shkasë nga rritja e numrit të të infektuarve me COVID-19.

Presidenti kërkon një “rivlerësim tërësor të situatës dhe masave të marra në raport me të, duke konsideruar edhe afrimin e stinës së ftohtë, si një tjetër faktor rëndues” në pandemi.

Nisur nga përkeqësimi i dukshëm i situatës së pandemisë COVID-19, me shtim të numrin të personave të infektuar, e fatkeqësisht me rritje edhe të numrit të qytetarëve të cilën kanë humbur jetën, shtrohet si domosdoshmëri një rivlerësim tërësor i situatës dhe masave të marra në raport me të, duke konsideruar edhe afrimin e stinës së ftohtë, si një tjetër faktor rëndues. Me përshkallëzimin e krizës së rëndë politike e institucionale, veçanërisht pas shkeljes brutale e të njëanshme të Marrëveshjes konsensuale të 5 Qershorit, situata e pandemisë pritet të përkeqësohet drejt një katastrofe, që duhet parandaluar në kohë”, shkruan Meta në një postim në Facebook, të cilin e shoqëron edhe me letrën e tij.

Letra i është dërguar për dijeni edhe kryeministrit Rama dhe kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi. /Opinion.al

Pas