-Teknologji

“Siri dëgjon bisedat private dhe regjistron çiftet”, Apple kërkon falje


               Publikuar në : 15:21 - 29/08/19 |
el ida

Apple ka kërkuar ndjesë pasi ka cënuar privatësinë e përdoruesve të Sirit, asistentes së saj vokale, teksa njoftoi praktika të reja për të ruajtur sigurinë.

Ndjesa publike erdhi pas disa akuzave të bëa publike nga mediat, sipas të cilave ompania ka shfrytëzuar regjistrimet e Sirit për të përmirësuar njohjen vokale.

E thënë ndryshe, Sipas Guardian, disa kontraktorë të tretë kanë dëgjuar në disa raste edhe biseda private, madje kanë regjistruar edhe çifte në marrëdhënie intime.

Si pasojë, 300 të punësuarit për të verifikuar praninë e gabimeve në regjistrimet e Sirit, janë pushuar nga puna./Opinion.al

 

 

Pas