Bota

Sinovac mbi 96% në parandalimin e vdekjeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 07/12/21 |
Opi Nion

Sinovac, vaksina e  përdorur masivisht në Shqipëri, është 92-96 % efektive në parandalimin formave të rënda dhe e humbjes së jetës nga Covid-19. Të dhënat janë publikuar nga Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me specialistët në fushën kërkimore në Maqedoninë  e Veriut.

Egzon Ademi, nga universiteti i Tetovës thotë se Sinovac, Pfizer dhe AstraZeneca janë tre vaksinat me  efektivitet të lartë për mbrojtjen nga fatalitetet tek personat e prekur nga Covid.

Ky efektivitet i vaksinave Sinovac, Pzfier dhe AstraZeneca është më i lartë në popullatë se ai i deklaruar nga firmat prodhuese. Nga afro 3900 viktima nga Covid vetëm 4.5 % e tyre kanë qenë të vaksinuar.

Sipas autoriteteve shëndetësore mbi 94 % e të hospitalizuarve në Shqipëri janë të pavaksinuar. Deri tani Kosova është në vend të parë i përket vaksinimit të popullsisë, me 49 % e ndjekur nga Maqedonia e Veriut me 43 % . Ndërsa në Shqipëri është vaksinuar 38 % e popullsisë./ Tv Klan

Pas