-Shëndeti

Simptoma më e qartë për të kuptuar nëse jeni infektuar me koronavirus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:18 - 28/09/20 |
el ida

Prej se ka nisur koronavirusi, ekspertët kanë deklaruar se një nga aspektet thelbësore për të kuptuar nëse jemi infektuar apo jo, ishte dallimi i simptomave.

Kryesoret prej tyre janë temperatura dhe kolla e thatë, ndërsa simptoma të tjera janë humbja e nuhatjes dhe shijes.  Në rastet e rënda, vështirësia në frymëmarrje.

Por, një studim i kërkuesve shkencorë të Hospital St. James dhe Trinity Translational Medicine Institute të Dublinit, thotë se lodhja fizike është simptoma më e qartë për të kuptuar nëse e keni kaluar sëmundjen.

Sipas këtij studimi, më shumë se gjysma e pacientëve që u vëzhguan (52,3%), thanë se ndiheshin të lodhur gjatë gjithë kohës 10 javë pas infektimit, periudhë ku supozohet që të ishin rekuperuar.

Shkencëtarët irlandezë shtojnë gjithashtu se lodhja shfaqej në të dyja rastet, edhe kur kishte simptoma të lehta, edhe kur ato ishin të rënda./Opinion.al

Pas