Bota

Siçilia përfshihet nga zjarri, digjen dhjetëra banesa


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:30 - 05/08/21 |
Opi Nion

Italia po përballet me vatrat mëdha zjarri, ku më problematike situata paraqitet në Sicili.

Siaps informacioneve, flakët që nisën nga rrethi i Prato-s, mbërritën në kishën e San Biagio dhe po vijojnë të përhapen me ritme të shpejta për shkak të erës.

Gjithashtu raportohet se të prekura janë komunat fqinje: Geraci Siculo dhe San Mauro Castelverde.

Zjarret kanë shkrumbuar të korrat ndërsa janë dëmtuar dhjetëra banesa, stalla e magazina. Më të prekurat janë fermat të cilat kanë humbur lopë, dhi dhe dele por edhe automjete./ Opinion.al

Pas