Bota

Si u arrestua Toto Riina, tridhjetë vjet më parë në PalermoBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:25 - 15/01/23 |
Opi Nion

Kanë kaluar 30 vjet nga kapja e shefit të Corleone, Salvatore Riina, i arrestuar në Palermo më 15 janar 1993 pas 24 vitesh në arrati. Hapi i parë i ofensivës shtetërore kundër Cosa Nostra-s pas masakrave të 92-shit ku u vranë gjyqtarët Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino bashkë me agjentët e eskortës.

Atë ditë karabinierët përgjuan makinën e bosit mafioz sapo ai doli nga rezidenca në rrugën Bernini ku jetonte prej disa kohësh me familjen. Operacioni u krye nga grupi i drejtuar nga kapiten Ultimo; me ta i penduari Baldassare Di Maggio i cili njeh Salvatore Biondinon dhe Totò Riinën në një Citroen ZX. Riina, e ulur në sediljen e pasagjerit të makinës së vogël të drejtuar nga Salvatore Biondino, u bllokua rreth orës 8.30 në rrethrrotullimin në rruga “Leonardo da Vinci”, kur makina sapo kishte kaluar hotelin Agip. Kapiteni Ultimo hapi derën: “Riina, je kapur në duart e karabinierëve”. Në të njëjtën ditë, prokurori i ri i Palermos, Giancarlo Caselli, mori detyrën në Palermo.

Dështimi për të kontrolluar banesën në rrugën Bernini, që ndodhi vetëm pak ditë më vonë, kur vila tashmë ishte boshatisur dhe pastruar, çoi në një polemikë të ashpër midis prokurorisë dhe karabinierëve dhe në një gjyq që përfundoi me lirimin e zv/komandantit Mario Mori dhe të kolonelit Sergio De Caprio, alias Kapiten Ultimo, nga akuza për ndihmë dhe nxitje të Cosa Nostra.

Salvatore Riina qëndroi në burg deri në vdekjen e tij më 17 nëntor 2017; ishte një e premte, si dita e arrestimit të tij. Nga të gjitha krimet e tij ai kurrë nuk pranoi asnjë./Opinion.al

 

Pas