-Jetë dhe Stil

Si të kujdesemi për shëndetin e syve?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:34 - 04/06/19 |
xhu lia

Për të patur sy të shëndetshëm është i nevojshëm një kujdes i veçantë. Sipas faqes së njohur “Healthy-Magazine” janë disa këshilla që duhet t’i ndjekim në përditshmërinë tonë për të patur sy të shëndetshëm.

1-Përdorni syzet e diellit

Ekspozimi ndaj rrezeve ultraviolet është i rrezikshëm për sytë, për këtë arsye  syzet e diellit duhen përdorur rregullisht.

2-Kryeni kontrolle të shpeshta për sytë

Vizitat e shpeshta tek okulisti janë të nevojshme për të parë gjendjen e syve. Në këtë mënyrë mund të parandalohen shumë probleme.

3-Të ushqyerit shëndetshëm

Të ushqyerit në mënyrë të shëndetshme ndikon edhe për sytë. Ato kanë nevojë për një dietë të pasur me anti-oksidantë për këtë arsye është i nevojshëm  konsumimi i shumë frutave.

4-Mos injoroni thatësinë e syve

Në shumë raste njerëzit ankohen se i ndjejnë sytë e thatë. Diçka e tillë nuk duhet lënë pas dore dhe rekomandohet të përdorni pikat e duhura për sytë.

5-Çfarë ndihmon zemrën tuaj ndihmon edhe sytë

Përpiquni të evitoni pirjen e duhanit dhe gjithashtu duhet të kryeni aktivitete fizike në mënyrë të rregullt./Opinion.al/

 

Pas