Aktualitet

Si e zhduku Enver Hoxha nga fotot Mehmet Shehun në 1981


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:33 - 13/10/18 |
b.f

Nga Kastriot Dervishi

Në shumë raste, kur në një foto hiqej një individ, në vend të tij vendosej ndonjë send apo pemë. Në rraste të rralla vendoseshin individë anonimë.

Teknika e manipulimit ishte amatore dhe linte gjurmë gjithnjë. Fotot identifikoheshin kollaj.

Në shtator 1952 Enver Hoxha vizitoi Peshkopinë i shoqëruar nga zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Brendshme Mehmet Shehu.

Pas vitit 1981 Mehmet Shehu nuk mund të shihej më. Në vend të tij kanë zgjatur zbukurimin që shihet në origjinal. Fotoja e dytë është marrë nga albumi i vitit 1983.

* Sipër fotoja origjinale e vitit 1952. Poshtë ajo e manipuluara në albumin e vitit 1983

Pas