Kryesore

“Si e gënjeu Kuvendi Komisionin e Venecias”, Meta publikon letrën e KED


               Publikuar në : 12:16 - 17/02/20 |
Al Do

Presidenti Meta tha se Kuvendi fyeu rëndë Komisionin e Venencias duke qenë se nuk priti përgjigjen e tyre në lidhje me ligjin e emërimeve kushtetuese por e ndryshuan atë 1 orë para takimit me delegacionin.

LEXO EDHE – Meta: Kuvendi fyeu ‘Venecian’, do marr pjesë vetë në seancën e Komisionit

Kreu i shtetit tha se Kuvendi kishte gënjyer delegacionin e Venecias pasi argumenti i tyre se ndryshimet në ligj, duke anashkaluar betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese para presidentit, është i rremë.

Meta bëri publike kërkesën e zyrtare që i kishte kërkuar KED nëse Kuvendi i kishte kërkuar opinion në lidhje me këtë cëshjte. Sipas përgjigjes së publikuar nga Meta, KED thotë se Kuvendi nuk i ka kërkuar opinion lidhur me ndryshimin në ligjin e emërimeve të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

“Ky ligji që duan të bëjnë kundërshtim me kushtetutën që të çojnë kamikazët e partisë në Gjykatën Kushtetuese, duan që t’i fusin nga oxhaku, që ta nxijnë me keq edhe Gjykatën Kushtetuese dhe Reformën në Drejtës. Këta thirrën Venecia, jo unë dhe këta një ditë para se Venecia të vinte këtu, për këta ligj që thirrën këta e bën fakt të kryer dhe iu lutën Venecias mos e përfshi në opinion se ne e kaluam dje. Gjendja e Kuvendit kështu është katandisur. Ata thonë se i kanë marrë mendim KED, por pastaj Dvorani na thonë se nuk i kanë kërkuar mendim”, tha Meta. /Opinion.al

Pas