Kronikë

Shtyhet seanca gjyqësore për dosjen ”184” në Dibër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:53 - 15/01/21 |
Opi Nion

Është shtyrë për në datën 29 janar seanca gjyqësore për dosjen “184” në Dibër.

Seanca ishte parashikuar të mbahej ditën e sotme, por është shtyrë për shkak se në sallë nuk ishin të pranishme të gjitha palët e interesuara.

Më 18 dhjetor, kjo dosje u mbyll nga prokuroria me vetëm 4 ish-zyrtarë të pandehur. Prokuroria vendosi pushim të çështjes për personat nën hetim Dionis Imeraj, Imer Lala, Arben Keshi, Bekim Krashi, Afrim Mikli.

Për ta është konstatuar se kanë kryer veprën penale të shitblerjes së votës, por për shkak të tejkalimit të afatit 3-vjeçar vepra penale është parashkruar, ndaj s’mund të merrem në përgjegjësi penale.

Të pandehur në gjykatë kanë përfunduar 4 ish-zyrtarë; Robert Aga ish-shefi i komisariati në Dibër, Drini Gjeci ish drejtor i arsimit, Nuri Meda zyrtar në njësinë administrative Tomin dhe Hasan Hoti njësia administrative Lurë.  Ata akuzohen për shpërdorim detyre kanosje të zgjedhësve.

Dosja 184, e hapur pas zgjedhjeve të pjesshme te 2016-ës, dhe e mbyllur më 18 dhjetor të vitit që shkoi, prej katër vitesh, u transferua nga prokurori në prokuror,  nga Krimet e Rënda në Dibër e nga Dibra në Tiranë.

Në fund SPAK e la në kompetencë të prokurorisë Dibër. Përgjimet e kësaj çështje nxorën zbuluar një sërë zyrtarësh të lartë të partisë socialiste të cilët dëgjoheshin duke folur për votat gjatë fushatës se procesit elektoral për kryebashkiakun.

Pas