-Jetë dhe Stil

Shtrirja e gjoksit, praktika më ç’njerëzore që i bëhet femrave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:40 - 24/11/15 |
root

Fiset e Kamerunit ndjekin një praktikë shumë ç’njerëzore në trupin e femrave. Ata marrin një hekur, dru apo gur dhe e shtypin fortë mbi gjoksin e vajzave në moshën 8-12 vjeç, duke  zhdukur përgjithmonë gjurmët e feminilitetin e tyre, gjoksin.  ” Meshkujt nuk i dëshirojnë ato dhe kështu ne i shpëtojmë nga dhuna e mundshme, shtatzënitë e hershme, përdhunimet”, justifikohen familjet e vajzave.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas