Aktualitet

Shtrëngim i masave kufizuese? Brataj: Nëse do të jetë e nevojshme, po!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:52 - 04/12/21 |
Opi Nion

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skender Brataj teksa ka folur për vendimet e Komitetit të Ekspertëve ka lënë të hapur mundësinë për shtrëngim masash nëse do të jetë e nevojshme. 

Në një intervistë në news 24, Brataj gjithashtu theksoi se Green Pas është mënyra më efikase për të menaxhuar pandeminë Covid-19 dhe nëse merret si masë duhet të monitorohet.

Më tej Brataj tha se mbi 90% e të shtruarve në spitale janë të pavakisnuar.

“Komiteti i Ekspertëve monitoron situatën epidemiologjike dhe bëhet vlerësimi i masave lehtësuese dhe shtrënguese. Ne bëmë një rikujtesë të masave që janë  në fuqi, ora policore, distanca etj për të ardhur tek vaksinimi nga personeli mjekësor, edukatorët, shërbimet publike. Vaksinimi do kohën e vet. Personat që kanë role publike duhet të vaksinohen. Shtetet e tjera kanë ndërprerje nga puna, detyrim i atyre profesioneve për vaksinën. Nëse do të jetë e nevojshme do të shtrëngojmë masat.  Nëse vendoset Green Pass duhet të monitorohet.  Green Pass është një nga masat më efikase. Nuk ka pasur asnjë kompikacion nga vaksinat. Mbi 90% e të shtruarve janë të pavaksinuar”- tha ai./Opinion.al

 

Pas