Aktualitet

Shtab i forcave operacionale të SHBA në Shqipëri, Rama: Super lajm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:24 - 06/01/22 |
Opi Nion

Kryeministri Rama ka konfirmuar një tuiter të Ambasadës Amerikane që njoftoi më herët vendosjen e një komande speciale të forcave operacionale të SHBA në Shqipëri.

“Nga Gjermania doli deklarata e Komandës së Forcave Operacionale të SHBA e cila operon për Europën dhe ka vendosur të ngrejë në Shqipëri një shtab të bazës së forcave operacionale speciale. Vendosja e selisë në Shqipëri do të sigurojë sipas deklaratës një ndërveprueshmëri më të madhe me aletaët shqiptarë, qasje të rëndësishme në qendrat e transportit në Ballkan dhe felksibilietet logjistik. Shqipëria mbetet aleat i fortë në NATO i SHBA gjë që e bën vendosjen e një shtabi pararojë në këtë vend aleat një vendim të natyrshëm” , tha Rama duke cituar pjesë nga dokumenti, ndërsa e cilësoi këtë vendim një super lajm./Opinion.al

 

 

 

 

Pas