-U tha në Opinion

Shqiptari në Ukrainë:Një numër i madh civilësh janë gati për të marr armë në dorëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:47 - 14/02/22 |
el ida

Mariglen Kadiasi, një shqiptar që jeton në Ukrainë me familjen e tij, tha gjatë një lidhjeje në emisionin “Opinion” se ai është zhvendosur tashmë nga qendra e vendit në perëndim të Ukrainës për të qenë më I sigurt, në rast të një nevojë evakuimi.

Ai tha se Ukrainasit janë përgatitur për të luftuar dhe se tashmë, ushtarakisht është shumë herë më mirë, krahasuar me vitin 2014.

“Një numër i madh civilësh janë të gatshëm për të marr armë në dorë dhe për të mbrojtur qytetet e tyre. Në disa qytete, qoftë lindje apo perëndim, qytetarët kanë shprehur vullnetarizimin për të mësuar se si të veprojnë në rast sulmi”, u shpreh ai./Opinion.al

Pas