Kryesore

Shqipëria merr medalje ari në Kupën e Botës, triumfon me rusin Petrov


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:17 - 12/06/21 |
Opi Nion

Shqipëria ka arritur një triumf historik në gjimnastikën artistike.

Gjimnasti Matvei Petrov, që përfaqëson Shqipërinë, ka rrëmbyer medaljen e arit në Kupën e Botës në Gjimnastikën Artistike në Osijek të Kroacisë.

Një sukses fantastik ky për Shqipërinë, që mban gjallë shpresën për medaljen e parë në historinë e Shqipërisë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Sportisti rus, i natyralizuar si shqiptar dhe që garon për flamurin kuqezi, arriti të linte pas kazakun Nariman Kurbanov, si dhe Meszarosin në kalin me doreza.

Ndërkohë në këtë kompeticion kanë marrë pjesën 40 gjimnastë nga e gjithë bota./Opinion.al

Pas