-Kulturë

Shqipëria bojkoton ceremoninë e ndarjes së Nobelit prej Handkes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:29 - 08/12/19 |
xhu lia

Shqipëria  do të bojkotojë ceremoninë e ndarjes së Çmimeve Nobel. Këtë fakt e ka kanë njoftuar përmes një deklarate ambasada e Shqipërisë në Suedi.

Ky vendim i marrë nga Ambasada e Shqipërisë në Suedi vjen si protestë “kundër përkrahjes dhe mbështetjes që z. Handke i ka dhënë Sllobodan Millosheviçit, këtij kasapi të Ballkanit, i cili urdhëroi masakra të shumta gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë”.

“Ambasadori i Shqipërisë do të bojkotojë pjesëmarrjen në ceremoninë e dhënies së çmimit. Ai e ka marrë ketë vendim mbi të gjitha për të shprehur solidaritetin me vuajtjet e asaj kohe të vëllezërve shqiptarë në Kosovë, të cilët e pësuan tepër rëndë nga gjenocidi serb i Millosheviçit”, -shkruhet në njoftimin e publikuar nga kjo Ambasadë./Opinion.al/

Pas