Aktualitet

Shqipëria anëtare në Mekanizmin Europian të Mbrojtjes Civile,Rama: Një hap më pranë BE-sëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:33 - 18/11/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Komisioneri europian për Mbrojtjen Civile Janez Leanercic firmosën sot marrëveshjen për anëtarësimin e Shqipërisë në Mekanizmin Europian të Mbrojtjes Civile.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Rama shkruan se nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje  i jep mundësinë Shqipërisë që të jetë pjesë e këtij mekanizmi duke përfituar ndihma sa i përket fatkeqësive natyrore me të cilat do të përballet vendi ynë, ndërsa shton se sot jemi një hap më  larg BE-së.

“Shqipëria plotëson të gjitha kushtet dhe bëhet anëtare me të drejta të plota e Mekanizmit Europian të Mbrojtjes Civile, çka do të thotë që çdo fatkeqësi natyrore e jona është njëkohësisht fatkeqësi natyrore e Bashkimit Europian, e cila vë menjëherë në lëvizje mekanizmin e mbrojtjes europiane, duke angazhuar për Shqipërinë mjete, njerëz e fonde për përballimin e emergjencës

Sot jemi një hap më pranë BE-së dhe BE-ja është një hap më afër nesh, në një rrugë që tanimë bëhet çdo ditë e më e përbashkët

Mirënjohje komisionerit europian për menaxhimin e krizave, Janez Lenarčič, pa mbështetjen e të cilit kjo arritje domethënëse do të ishte ende e parealizuar.”, shkruan Rama./Opinion.al

Pas