Bota

Shpërthime pranë parlamentit të Ugandës, 3 të vdekur dhe mbi 30 të plagosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:22 - 16/11/21 |
Opi Nion

Tre shpërthime të një pas njëshme kanë ndodhur në zemër të Kampalas.

BBC shkruan se 3 sulme vetëvrasës ka shënjestruar kryeqytetin e Ugandës, Kampala, duke vrarë të paktën 3 persona dhe duke plagosur më shumë se 30 të tjerë.

Tre sulmues me motoçikleta hodhën veten në erë pranë parlamentit dhe selisë së policisë së qytetit.

Numri i të vdekurve ka gjasa të rritet. Zyrtarët fajësuan për sulmet Forcat Demokratike Aleate (ADF), një grup i armatosur me bazë në DR Kongo.

Sulmet erdhën brenda tre minutave, njëri pas tjetrit. Më shumë bomba janë gjetur në pjesë të tjera të qytetit, thanë zyrtarët.

Kërcënimet për bombë janë ende aktive, veçanërisht nga sulmuesit vetëvrasës”, tha zëdhënësi i policisë Fred Enanga.

Ne besojmë se ka akoma më shumë anëtarë të këtyre celulave terroriste vendase, veçanërisht të skuadrës për bomba vetëvrasëse që është krijuar nga ADF.”

Një sulmues i katërt është arrestuar dhe është gjetur një jelek shpërthyes, ka raportuar policia e Ugandës./Opinion.al

Pas