Sociale

Shokët e të riut shqiptar godasin kryeinfermierin në spital


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:53 - 07/10/18 |
el ida

Një incident i dhunshëm ka ndodhur me një grup shqiptarësh në spitalin Ipokratio të Selanikut sot në orët e para të mëngjesit. Sipas dëshmisë së kryeinfermierit të urgjencës dhe infermieres, një grup prej 10 shqiptarësh shoqërues të shokut të tyre të sëmurë, debatuan për trajtimin e pacientit në kirurgjinë e urgjencës.

Mes debatit, kur kryeinfermieri u kërkoi te dalin nga urgjenca, sipas dëshmisë së tij, nje prej shqiptarëve e qëlloi me forcë në qafë. Të gjithë bashkë transportuan mikun e sëmurë dhe u larguan ne drejtim te panjohur.

Episodi, që nuk është i vetmi në spitalet greke, dëshmon edhe njëherë pasojat e thella të krizës ne sferën e shëndetësisë, ku personeli tashmë është shumë i kufizuar dhe tejet i ekspozuar ndaj familjeve të pacientëve që nuk kanë trajtimin e duhur si vitet e mëparshme.

Lajmi ka marrë përmasa të mëdha, duke kryesuar në median televizive dhe të shkruar vendase,  si nje tregues  i situatës tragjike në sistemin publik shëndetësor.

Sipas kryeinfermierit dhe infermieres, grupi i shqiptarëve flisnin shqip mes tyre, ndërsa pacienti u regjistrua si shtetas shqiptar.

Pas