Bota

Shkrimtari Salman Rushdie fillon të flasë, përmirësohet gjendja e tijBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:43 - 16/08/22 |
Opi Nion

Pas sulmit ndaj Salman Rushdie, gjendja e shkrimtarit të plagosur duket se po përmirësohet.

Sipas CCN , shkrimtari i njohur, fitues i shumë çmimeve, është zgjuar dhe ka filluar të flasë me hetuesit, ndërsa vijon të jetë i shtruar në spital pas sulmit me thikë disa ditë më parë.

Rushdie, 75 vjeç, iu nënshtrua një operacioni urgjent pasi një burrë dyshohet se e goditi me thikë disa herë para leksionit të tij në Institutin Chautauqua, kanë thënë zyrtarët.

Shkrimtari — librat e të cilit i kanë fituar atij çmime — ishte i vetëdijshëm të hënën dhe në gjendje t’u përgjigjej pyetjeve të hetuesve, tha një zyrtar.

Është e paqartë se çfarë u tha Rushdie hetuesve pas sulmit që tronditi botën letrare dhe shkaktoi dënime të menjëhershme nga e gjithë bota.

I dyshuari për sulmin, i identifikuar si 24-vjeçari Hadi Matar, qëlloi disa herë me thikë shkrimtarin.

Autori pësoi tre plagë me thikë në qafë, katër plagë me thikë në stomak, plagë shpimi në syrin e djathtë dhe gjoks dhe një plagë në kofshën e djathtë, tha Prokurori i Qarkut Chautauqua Jason Schmidt gjatë gjykimit të Matarit gjatë fundjavës. Rushdie mund të humbasë shikimin në syrin e tij të djathtë, vuri në dukje ai, duke shtuar se sulmi ishte në shënjestër dhe i planifikuar paraprakisht.

Zyrtarët besojnë se Matar, i cili jetonte në Fairvieë, Neë Jersey, udhëtoi për në Buffalo me autobus dhe përdori një aplikacion për të arritur në Chautauqua një ditë para sulmit.

Hetuesit nuk e dinë se ku e kaloi natën Matar dhe po punojnë për të krehur pamjet e sigurisë dhe për të përcaktuar nëse ai ishte afër zonës së sulmit gjatë orëve të natës, shtoi zyrtari.

Pas arrestimit të tij, Matar kishte një patentë shoferi të rreme, disa para dhe dy karta dhuratë të parapaguara Visa, tha zyrtari për CNN. Matar refuzoi t’u përgjigjej pyetjeve të autoriteteve kur shoqërua në paraburgim dhe kërkoi një avokat, tha zyrtari i zbatimit të ligjit.

Pas