Bota

Shkon në 4 numri i viktimave nga shpërthimi në Itali, 5 të zhdukur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:42 - 12/12/21 |
Opi Nion

Ka shkuar në 4 numri i personave që kanë humbur jetën nga shpërthimi në zonën e Agrigentos, ku u shkatërruan tre ndërtesa dhe 4 të tjera u shembën pas një shpërthimi gazi.

Dy gra u shpëtuan nga ekipet e shpëtimit, ndërsa pesë persona vijojnë ende të zhdukur.

Zjarrfikësit kanë gërmuar me duar për orë të tëra, duke shmangur përdorimin e mjeteve mekanike me shpresën se dikush është ende gjallë.

Katër ndërtesa u shembën dhe tre u shkatërruan, një sipërfaqe prej 10 mijë metrash katrorë u godit nga një shpërthim shumë i fortë nga shpërthimi i shkaktuar nga një rrjedhje gazi që ka tashmë ka shkaktuar katër viktima në Ravanusa.

“Gazi është grumbulluar nën tokë ose në një mjedis të mbyllur. Aktivizimi i ashensorit mund të ketë shkaktuar gjithashtu shpërthimin,”-tha komandanti i brigadës së zjarrfikësve Agrigento, Giuseppe Merendino.

“Në ditët në vijim do të bëjmë hetime më të detajuara, por është e sigurt që një shpërthim i tillë është një ngjarje e jashtëzakonshme,”-ka shtuar ai. Dyshohet se shkaqet e këputjes së tubit të gazit mund të jenë moti i keq ose rrëshqitja e dheut./Opinion.al

Pas