Bota

Shkencëtari suedez Svante Paabo fitoi çmimin Nobel për mjekësiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:21 - 03/10/22 |
Opi Nion

Shkencëtari suedez, Svante Paabo ka fituar çmimin Nobel për mjekësi për “zbulimet e tij në lidhje me gjenomet e homininëve të zhdukur dhe evolucionin njerëzor”.

Komiteti i Nobelit tha se Paabo, “përfundoi diçka në dukje të pamundur” kur renditi gjenomin e parë të neandertalit dhe zbuloi se Homo sapiens ndërthuret me Neandertalët.

Provat për zbulimin e tij u shfaqën për herë të parë në vitin 2010, pasi Paabo filloi metodat për të nxjerrë, renditur dhe analizuar ADN-në e lashtë nga kockat e Neandertalit. Falë punës së tij, shkencëtarët mund të krahasojnë gjenomet e Neandertalit me të dhënat gjenetike të njerëzve sot.

“Kërkimi themelor i Paabo-s solli një disiplinë krejtësisht të re shkencore, paleogjenomika”, tha komiteti. “Duke zbuluar dallimet gjenetike që i dallojnë të gjithë njerëzit e gjallë nga homininët e zhdukur, zbulimet e tij sigurojnë bazën për të eksploruar atë që na bën njerëz të veçantë.”

Kur zbuloi për herë të parë gjetjet e tij në vitin 2010, Paabo tha se “pasja e një versioni të parë të gjenomit të Neandertalit përmbush një ëndërr të hershme”.

Paabo ka punuar si drejtor i Institutit Max Planck për Antropologjinë Evolucionare në Leipzig, Gjermani që nga viti 1997, dhe është një studiues nderi në Muzeun e Historisë Natyrore të Londrës./Opinion.al

 

Pas