-Shëndeti

Shkencëtarët shndërrojnë strukturën e koronavirusit në muzikë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:39 - 05/04/20 |
Al Do

Ju keni parë me dhjetëra imazhe të koronavirusit të ri, përgjegjës për rreth 1 milion infeksione dhe dhjetëra mijëra vdekje. Gazeta Science tregon se si, shkencëtarët kanë arritur një mënyrë që ju ta dëgjoni atë, duke përkthyer strukturën e proteinës së saj në muzikë.

Tingujt që ju dëgjoni përfaqësojnë aspekte të ndryshme të proteinës me maja që përkulet nga sipërfaqja e virusit dhe e ndihmon atë të kapet në qelizat. Si të gjitha proteinat, majat janë bërë nga kombinime të aminoacideve. Duke përdorur një teknikë të re të quajtur sonifikim, shkencëtarët nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets i caktuan secilës aminoacid një shënim unik në një notë muzikore, duke e shndërruar tërë proteinën në një rezultat paraprak muzikor.

Por në jetën reale, këto aminoacide kanë tendencë të zvarriten në një spirale ose shtrihen në një fletë. Studiuesit kapin këto tipare duke ndryshuar kohëzgjatjen dhe vëllimin e shënimeve. Dridhjet molekulare për shkak të nxehtësisë marrin edhe tingujt e tyre.

Por pse do kanë shndërruar një virus në muzikë?

Formati i ri mund të ndihmojë shkencëtarët të gjejnë pjesë në proteinë ku antitrupat ose ilaci mund të jenë në gjendje të lidhen. Kjo, thonë studiuesit, është më e shpejtë dhe më intuitive sesa metodat konvencionale të përdorura për të studiuar proteinat, siç është modelimi molekular. Ata shtojnë se duke krahasuar sekuencën muzikore të proteinës me një bazë të dhënash të madhe të proteinave të tjera të sonifikuara, mund të jetë e mundur që një ditë të gjesh një që mund të ngjitet me majën duke parandaluar virusin të infektojë një qelizë.

Sa për instrumentet, ato ishin plotësisht zgjedhja e studiuesve. /Opinion.al

Pas