Bota

Shkencëtarët rusë: “Sputnik-V”, efektive dhe kundër mutacioneve të COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:21 - 28/02/21 |
Opi Nion

Shkencëtarët rusë deklarojnë  se vaksina “Sputnik-V” është efektive edhe kundër mutacioneve të COVID-19.

“Një studim i fundit i kryer në Rusi tregoi se vaksina “Sputnik-V” ka një efekt pozitiv në llojet e reja të virusit, duke përfshirë llojet e identifikuara për herë të parë në Britani dhe Afrikën e Jugut” tha një zyrtar rus.

Në muajin e kaluar Presidenti Vladimir Putin urdhëroi rishikimin deri në 15 Mars të prodhimit rus të vaksinave për efektshmëri kundër llojeve të virusit të ri që po përhapen me shpejtësi në të gjithë botën./ Opinion.al

Pas