Bota

Shkencëtarët: Ja pse të vaksinoheni kundër COVID, gjithçka duhet të dini


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:00 - 30/12/20 |
Semiljana Azizi

‘Të sigurta dhe të domosdoshme për të luftuar Sars-cov2’ janë vaksinat e miratuara të përdorura deri më tani, të cilat duket se janë fillimi i fundit të pandemisë se COVID-19.

Kështu thonë shkencëtarët e mjekësisë që morën pjesë në konferencën: “Pse duhet të vaksinohem?”, organizuar nga Departamenti i Mjekësisë i Universitetit Aristoteli të Selanikut dhe koordinuar nga Presidenti i Departamentit të Mjekësisë të Universitetit Aristoteli të Selanikut, Profesor Kyriakos Anastasiadis.

Megjithëse nuk ka ende përfundime të caktuara në lidhje me kohëzgjatjen e antitrupave që një person i infektuar merr, ose kohëzgjatjen e imunitetit të siguruar nga vaksina Sars-Cov2, marrja e saj është e rëndësishme në luftimin e virusit.

Georgia Giola, Profesor i Asociuar i Mikrobiologjisë Mjekësore, Universiteti Aristotel i Selanikut thotë se: “Qëllimi i vaksinës është nga njëra anë të krijojë antitrupa të shpejtë, por qëllimi kryesor është të krijojë qeliza mbrojtëse, në mënyrë që kur patogjeni ri-hyn në trup, qelizat të merren menjëherë me të”.

Në të njëjtën kohë, vaksinimi masiv konsiderohet i domosdoshëm, pasi do të arrijë në muajt e ardhshëm “imunitetin e tufës”, siç raportohet nga shkencëtarët, megjithëse nuk është i detyrueshëm. Profesori i Pulmonologjisë-Sëmundjeve Infektive të Universitetit Aristoteli të Selanikut, Ioannis Kioumis , ekzistojnë vetëm dy mënyra për të luftuar pandeminë:

-Njëra është vaksina dhe e dyta është imuniteti natyror që mund të duhen dy ose tre vjet për t’u arritur dhe kjo kosto nënkupton jetën e njerëzve dhe ekonominë. Ata që e shtyjnë vaksinimin, sipas profesorit, nuk ndihmojnë në trajtimin e virusit.

Sipas Sotiris Tsiodras, Profesor i Patologjisë-Sëmundjeve Infektive EKPA dhe një anëtar i Komitetit të Ekspertëve të Ministrisë së Shëndetësisë, me rritjen e përqindjes së vaksinave do të shohim efektivitetin në trajtimin e pandemisë. Sidoqoftë, derisa shkalla e “imunitetit të tufës” të arrijë nivelet e dëshiruara, ne duhet të respektojmë masat e mbrojtjes.

Për ata që janë skeptikë, për shkak të faktit se vaksina për trajtimin e sëmundjes Covid-19 u përgatit brenda një kohe të shkurtër, u përgjigj Elias Mosialos , profesor i Politikës Shëndetësore në Shkollën Ekonomike të Londrës. Ai shpiegoi se kjo ndodhi për shkak të mobilizimit masiv dhe të madh që ndodhi për herë të parë në histori dhe përfshiu bashkëpunimin e qeverive, instituteve kërkimore dhe sektorit privat. Një sinergji e shkencëtarëve që kishte mbështetjen e duhur financiare, cka ndikoi në përshpejtimin e procesit.

Në të njëjtën kohë, George Papazisis, Profesor i Asociuar i Farmakologjisë Klinike, AUT, deklaroi se nga 5 milion vaksinat e kompanive të ndryshme, të cilat janë bërë në 22 vende, deri më tani nuk kanë ndodhur efekte anësore serioze, gjë që konfirmon se vaksina kundër koronavirusit të ri është e sigurt.

Askush nuk përjashtohet nga vaksinat, i cili dëshiron t’i bëjë ato, përveç atyre që janë nën 18 vjeç, pavarësisht nga gjendja e tyre shëndetësore.

Lidhur me çështjen e procesit të vaksinimit, siç shpjegohet nga Athanasios Exadaktylos, President i Shoqatës Mjekësore Panhelenike dhe anëtar i Komitetit të Ekspertëve të Ministrisë së Shëndetësisë, në janar është planifikuar të vaksinohen të gjithë punonjësit shëndetësorë dhe në fazën e dytë të qytetarëve në varësi të moshës dhe gjendjes së tyre shëndetësore.

Pas